Jak uniknąć parowania szyb w aucie – ustawienie nawiewu

Jazda samochodem rano w czasie mrozem wiąże się nie tylko z dyskomfortem, ale również może być niebezpieczna, ze względu na ograniczoną widoczność spowodowaną przez zamarznięte lub zaparowane szyby. W związku z tym należy poczekać z wyjazdem do momentu, w którym dmuchawa upora się z parą.

Dlaczego szyby samochodowe parują?

Para może się pojawiać na szybach w aucie już we wczesnym okresie jesiennym. Jest to spowodowane duża wilgotnością powietrza w pojeździe. Do auta wnosi się sporo wilgoci razem z mokrymi ubraniami i butami. Miękka tapicerka i dywaniki dość dobrze wchłaniają taką wilgoć. Parująca w ten sposób woda ulega ochłodzeniu na zimnych szybach i skropleniu, przez co zmniejsza widoczność. Parowanie szyb samochodowych może być również spowodowane niesprawnym układem wentylacyjnym, zapchanym filtrem kabiny albo wodą, która wcieka do wnętrza auta przez szyberdach, klapę bagażnika albo nieszczelną uszczelkę okna.

Prawidłowe ustawienie nawiewu sposobem na parujące szyby

Rozwiązaniem problemu zaparowanych szyb jest odpowiednie ustawienie nawiewu w samochodzie. W pierwszej kolejności niezbędne jest ustawienie nawiewu na szybę przednią. Jeśli nawiew będzie ustawiony na nogi, wówczas para z dywaników będzie się ogrzewać i wznosić, a to doprowadzi do jeszcze silniejszego parowania. Na początku warto ustawić maksymalną temperaturę grzania, po czym można zmniejszać te wartości. W nowszych samochodach, system klimatyzacji samodzielnie dopasuje siłę i prędkość nawiewu do ustawionej temperatury. Jeśli chodzi o szybkość grzania to nie musi ona być najwyższa, ale ważne jest, aby wybrać obieg otwarty.

W autach z klimatyzacją, warto skorzystać z tego dobrodziejstwa. Systemy takie bowiem osuszają powietrze, które nakierowane na zaparowaną szybę sprawi, że po krótkim czasie problem zniknie.

Jak pozbyć się przyczyn zaparowanych szyb?

Oczywiście wspomniane wyżej porady dotyczą objawów czyli już zaparowanych szyb. Warto jednak pomyśleć o przyczynach takiego problemu. Przed rozpoczęciem okresu jesienno-zimowego, warto wywietrzyć i wysuszyć wnętrze, pozbywając się jak największej ilości wilgoci z samochodu. Należy też pozbyć się przedmiotów, które łatwo zbierają wilgoć, takich jak różnego rodzaju ściereczki, poduszki, koce, papierki i śmieci. Dobrze też wymienić dywaniki na gumowe. Przed jesienią warto wymienić filtr kabiny na taki, który zawiera węgiel aktywny. Warto zwrócić uwagę na specjalne preparaty do szyb oraz na pochłaniacze wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *