Bieżnik jest kluczowym elementem każdej opony i ma on istotny wpływ na bezpieczeństwo oraz wygodę jazdy. To właśnie on odpowiada za właściwe odprowadzanie wody, śniegu i błota z powierzchni styku opony z drogą. Zbyt płytki bieżnik pogarsza przyczepność i wydłuża drogę hamowania.

Najważniejsze informacje na temat głębokości bieżnika
Zdaniem producentów opon, ich sprzedawców i firm których specjalizacją jest stacjonarna i mobilna wulkanizacja w Częstochowie i nie tylko, kluczowym parametrem opony jest głębokość jej bieżnika. To ona zapewnia właściwą przyczepność i bezpieczeństwo jazdy.
Istnieje wiele metod sprawdzania głębokości bieżnika:
- zapałka – można na niej zaznaczyć głębokość i potem ją zmierzyć,
- moneta – wygląda to podobnie jak w przypadku zapałki,
- specjalne przyrządy do mierzenia bieżników.
Przepisy nakazują wymianę opon, gdy głębokość ich bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. Niedopełnienie tego obowiązku będzie oznaczało zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ze względu na pojazd, którego opony nie nadają się do dalszej jazdy.
Zdaniem fachowców, nie ma sensu czekanie aż do osiągnięcia poziomu 1,6 mm, ponieważ bieżnik już wcześniej traci swoje optymalne właściwości. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest więc wymieniać opony, jeśli ich bieżnik jest płytszy niż 3-5 mm. W ten sposób można zapewnić pojazdowi odpowiednią stabilność, przyczepność i krótką drogę hamowania.
Pomoc profesjonalnych firm
Samodzielna wymiana koła nie jest niczym trudnym. Potrzebny jest tylko podnośnik i klucz do kół. Nie każdy jednak posiada odpowiednie umiejętności, a czasem potrzebna jest wymiana samych opon, ze względu na posiadanie tylko jednego kompletu felg.
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usługi stacjonarnych i mobilnych wulkanizatorów. Ich oferty obejmują wymianę opon, kół, ich przechowywanie, naprawę, wyważanie i kompleksowe serwisowanie.