Nowe mandaty dla kierowców od początku 2022 roku

Dla sporego grona kierowców z naszego kraju, dzień 1 stycznia 2022 roku jest bardzo ważny z wielu powodów. Przede wszystkim chodzi tutaj o zmianę przepisów związanych z karami za przewinienia popełniane przez uczestników ruchu drogowego. Nowe zasady obejmują zwiększone kwoty mandatów karnych oraz większą ilość otrzymywanych punktów karnych za przekroczenie dopuszczalnej prędkości i inne przewinienia. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

W głównej mierze, warto mieć na uwadze zwiększoną liczbę punktów karnych oraz łatwiejszą możliwość utraty prawa jazdy. Jednorazowo za najpoważniejsze przewinienia można otrzymać nie 10, a aż 15 punktów karnych. Co więcej, nie można zmniejszyć ilości posiadanych punktów poprzez branie udziału w specjalnych kursach. Ilość posiadanych punktów karnych wpływa również bezpośrednio na wzrost ceny polisy OC. Samoczynnie punkty będą się kasowały nie po roku od wystawienia mandatu tylko po dwóch latach od jego opłacenia.

Zwiększone kwoty mandatów karnych za przekroczoną prędkość

W myśl wcześniejszych przepisów, maksymalnie można było otrzymać kilkaset złotych mandatu (zwykle 500 zł) za najpoważniejsze naruszenia. Po wejściu w życie zmian od 1 stycznia 2022 roku, kierowcy przekraczający prędkość o 71 i więcej kilometrów na godzinę muszą liczyć się z mandatem w wysokości 2500 zł. Oprócz tego obowiązują inne konsekwencje, takie jak czasowe zatrzymanie prawa jazdy czy też otrzymanie 15 punktów karnych. W przypadku spraw, które rozstrzyga sąd, należy liczyć się z możliwością otrzymania grzywny do 30 000 zł (a nie 5000 jak dotychczas).

O czym jeszcze warto pamiętać?

Nowe przepisy obejmują również wzrost stawek mandatów za popełnienie innych wykroczeń. Między innymi wyprzedzanie na zakazie wiąże się z mandatem 1000 zł lub 2000 zł w przypadku ponownego przyłapania kierowcy na tym czynie (tzw. Recydywa). Słono kosztuje też nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ustępowania przejścia pieszym na pasach. Zwiększają się też kary za jazdę bez uprawnień (kolejno 1500 i 3000 zł). Górnym limitem kwoty mandatu za kilka wykroczeń jest suma 6000 zł. Warto dokładnie zapoznać się z nowymi taryfikatorami, które są dostępne między innymi w Internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *